Pioneers in the industry, we offer led emergency exit light, industrial emergency exit light, exit emergency light, emergency led exit light, emergency exit lights and fire emergency exit light from India.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Wall Mount |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | Exit Text |
| Size | 12"X6" |
| Color | RED |
| Working Temperature | 65°C |
| Voltage | 230V |
| Surface | YES |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Exit Light |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Backup Time | 3 hr |
| Battery Backup | 3 hours |
| Battery Type | Li-ion |
| Symbol Type | Exit Text |
| Size | 12"X6" |
| Body Material | Aluminium |
| Color | RED |
| Working Temperature | 65°C |
| Voltage | 230V |
| Operation Mode | Maintained |
| IP Rating | IP54 |
| Surface | YES |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Wall Mount |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | Exit Text |
| Light Source | LED |
| Body Material | Metal |
| Size | 12"X6" |
| Input Voltage | 110–240 V AC |
| Color | WHITE /RED |
| Working Temperature | 65°C |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP40 |
| Housing Color | White |
| Surface | YES |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Hanging |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | Exit Text |
| Light Source | LED |
| Body Material | ACRYLIC |
| Size | 12"X6" |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Color | GREEN |
| Cabinet | ALLUMINIUM |
| Working Temperature | 36' |
| Voltage | 230 |
| IP Rating | IP40 |
| Operation Mode | Maintained |
| Housing Color | Green |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2350 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Wall Mount |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | EMERGENCY EXIT |
| Light Source | LED |
| Body Material | ALLUMINIUM |
| Size | 12"X6" / 18"X6" |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Color | RED |
| Working Temperature | 65°C |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP54 |
| Housing Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Hanging |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | Exit Text |
| Light Source | LED |
| Body Material | acrylic |
| Size | 12"x6" |
| Input Voltage | 110–240 V AC |
| Color | RED |
| Working Temperature | 65°C |
| Voltage | 12V |
| Power | 23O |
| Model Name/Number | 008 |
| Surface | YES |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Hanging |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | Exit Text |
| Size | 12"X6" |
| Color | GREEN |
| Working Temperature | 65' |
| Voltage | 230V |
| Model Name/Number | LASER ENGRAVED EXIT SIGNAGE |
Minimum order quantity: 1 Piece
Product Description:
Backed by professionalism, we are offering Step Light-R to our clients. Reliable for years, this beam light is able to give perfect illumination and is designed using best quality glass with thick aperture. This head beam light is mostly installed in all latest automobiles and vehicles and has sleek design. This head beam light is reckoned for its high durability and best performance for years.
Features:
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Wall Mount |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | EMERGENCY EXIT |
| Light Source | LED |
| Body Material | Metal |
| Size | 12X6 INCH |
| Input Voltage | 110–240 V AC |
| Color | RED |
| Cabinet | ALLUMUNIUM |
| Voltage | 230 |
| IP Rating | IP40 |
| Operation Mode | Maintained |
| Housing Color | White |
| Model Name/Number | EXIT SIGNAGE |
| Back Up | 3-4 HOURS |
| Backup | 3-4 HOURS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Product Description:
Backed by professionalism, we are offering Step Light-R to our clients. Reliable for years, this beam light is able to give perfect illumination and is designed using best quality glass with thick aperture. This head beam light is mostly installed in all latest automobiles and vehicles and has sleek design. This head beam light is reckoned for its high durability and best performance for years.
Features:
Naveen Shrivastava (Director)
Illumination India
Unit No. 115, B Wing, 1st Floor, Nidhi Industrial Complex, Sativali Road, District Palghar
Gokhiware, Mumbai - 401208, Maharashtra, India