Offering you a complete choice of products which include led signage, exit signage, led acrylic signage and acrylic led signages.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Sign Type | Box Type Sign |
| Operation Type | Maintained |
| Sign Material | Aluminium |
| Pictogram | Exit Arrow Right |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Mounting | Wall Mount |
| Usage/Application | Outdoor |
| LED Type | LED |
| Shape | Square |
| Color | Green |
| Dimensions | 12X6 |
| Power Source | Battery Backup |
| Display Function | Graphics |
| Viewing Distance | Above 30 m |
| Legend Color | Green White |
| Power Consumption | 7W |
| Voltage | 230V |
| Body Material | Aluminum |
| Arrow Direction | Right Arrow |
| Backup Time | 3 hour |
| Input Voltage | 230V |
| Background Color | Green |
| IP Rating | IP20 |
| Letter Color | White |
| Sign Size | 300x150 mm |
| Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Sign Type | Box Type Sign |
| Sign Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Power Source | Battery Backup |
| Sign Board Type | BOX TYPE |
| Viewing Distance | Above 30 m |
| Dimension | 12X6 |
| Body Material | Aluminum |
| Arrow Direction | No Arrow |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Background Color | White |
| Letter Color | Red |
| Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Sign Type | LED Exit Sign |
| Base Material | Acrylic |
| Sign Material | Acrylic |
| LED Type | LED Strip |
| Lighting Style | Edge Lit |
| Mounting Type | Hanging |
| Power Source | Battery Backup |
| Viewing Distance | Above 30 m |
| Arrow Direction | No Arrow |
| Board Thickness | 8 mm |
| Usage/Application | INDOOR |
| Body Material | Acrylic |
| Shape | Square |
| Temperature | 45' |
| Power Supply | 12 V DC |
| LED Color | Green |
| Application Area | Office |
| Color | GREEN |
| Brand | ILLUMAX |
| Mount Type | YES |
Product Description:
Backed by professionalism, we are offering Step Light-R to our clients. Reliable for years, this beam light is able to give perfect illumination and is designed using best quality glass with thick aperture. This head beam light is mostly installed in all latest automobiles and vehicles and has sleek design. This head beam light is reckoned for its high durability and best performance for years.
Features:
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Acrylic |
| LED Type | LED Module |
| Lighting Style | Edge Lit |
| Usage/Application | Advertisement |
| Sign Usage | Indoor |
| Mounting Type | Hanging |
| Body Material | Aluminum |
| Board Thickness | 8 mm |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Product Description:
Backed by professionalism, we are offering Step Light-R to our clients. Reliable for years, this beam light is able to give perfect illumination and is designed using best quality glass with thick aperture. This head beam light is mostly installed in all latest automobiles and vehicles and has sleek design. This head beam light is reckoned for its high durability and best performance for years.
Features:
Naveen Shrivastava (Director)
Illumination India
Unit No. 115, B Wing, 1st Floor, Nidhi Industrial Complex, Sativali Road, District Palghar
Gokhiware, Mumbai - 401208, Maharashtra, India