Offering you a complete choice of products which include led step light, multiplex step light, cinema step light, theatre step light led stair light and auditorium step light.
₹ 950 / Meter Get Latest Price
| Wattage | 3W |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| CCT | BLUE |
| Lighting Type | LED |
| Shape | L SHAPE |
| Body Material | Glass |
| Ingress Protection | IP20 |
| Install Style | Step Light |
| Brand | Illumax |
| IP Rating | ip-20 |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Frame Color | Black |
Minimum order quantity: 300 Meter
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3 W |
| Power | 3W |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| CCT | 2700K |
| Ingress Protection | IP20 |
| Body Material | Aluminium Extrusion |
| Lighting Type | High Intensity Discharge |
| Install Style | Surface Mounted |
| IP Rating | IP 20 |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Cover Color | Black |
| Surface Finished | Yes |
| Voltage | 12v |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 4 W |
| Lighting Type | LED |
| Power | 1.2 WATT |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Body Material | ALLUMINIUM |
| CCT | red |
| Ingress Protection | IP20 |
| Model No | 001 |
| Voltage | 12 V |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Cover Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are one of the leading Theatre Lighting manufacturers that include Step light, signage light, Acrylic Handrailing and general lighting for Theatres. Our factory is situated in Vasai, close to MUMBAI city in Maharashtra..
Specifications
Type LED lighting surface mount
Available In 6 color's, Anti skid and Anti-glare illumination
Dimension dia 72*40mm
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3W |
| Light Type | step light |
| Power | 3 W |
| Light Source | LED |
| Control System | Manual |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Control Mode | Manual |
| CCT | Pink |
| Body Material | Aluminium |
| Beam Angle | 45 deg |
| Ingress Protection | IP20 |
| Lighting Color | PURPLE |
| Usage/Application | INDOOR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
Product Description:
Backed by professionalism, we are offering Step Light-R to our clients. Reliable for years, this beam light is able to give perfect illumination and is designed using best quality glass with thick aperture. This head beam light is mostly installed in all latest automobiles and vehicles and has sleek design. This head beam light is reckoned for its high durability and best performance for years.
Features:
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3 W |
| Power | 3W |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| CCT | 3500 K |
| Body Material | ALLUMUNIUM PROFILE |
| Ingress Protection | IP20 |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | INDOOR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
Product Description:
Backed by professionalism, we are offering Step Light-R to our clients. Reliable for years, this beam light is able to give perfect illumination and is designed using best quality glass with thick aperture. This head beam light is mostly installed in all latest automobiles and vehicles and has sleek design. This head beam light is reckoned for its high durability and best performance for years.
Features:
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Power | 3W |
| Wattage | 3W |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Beam Angle | 15 deg |
| CCT | AMBER |
| Shape | L SHAPE |
| Control Mode | Manual |
| Body Material | Aluminium |
| Ingress Protection | IP20 |
| Lighting Color | AMBER |
| Usage/Application | INDOOR |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Frame Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
Product Description:
Backed by professionalism, we are offering Step Light-R to our clients. Reliable for years, this beam light is able to give perfect illumination and is designed using best quality glass with thick aperture. This head beam light is mostly installed in all latest automobiles and vehicles and has sleek design. This head beam light is reckoned for its high durability and best performance for years.
Features:
Naveen Shrivastava (Director)
Illumination India
Unit No. 115, B Wing, 1st Floor, Nidhi Industrial Complex, Sativali Road, District Palghar
Gokhiware, Mumbai - 401208, Maharashtra, India