Led Products
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Maintained |
| Pictogram | Exit Arrow Left |
| Mounting | Wall Mount |
| Shape | Rectangle |
| Material | Aluminium |
| Power Supply | 230V |
| Color | Black |
| Brand | Illumax |
| Display | LED |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Maintained |
| Pictogram | Exit Arrow Left |
| Mounting | Wall Mount |
| Usage/Application | Cinema Halls, Theatre, Hospitals, Malls Etc |
| Legend Color | GREEN |
| Backup Time | 3 hour |
| Brand | Illumax |
| Body Material | Aluminum |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Sign Size | 300x150 mm |
| IP Rating | IP- 20 |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are recognized as successful manufacturers, suppliers, importers and traders of LED Signage. In today’s industry advanced environment, digital signage is rapidly replacing traditional communication methods. LED signs showcase vibrant colors and images that capture the attention of audiences. In addition, LED signs have the ability to communicate multiple message within seconds which can be easily programmed and tailored to meet the organization’s communication needs. These are made available from our side at extremely affordable rates.
Features:
Vibrant colors
Easily programmed
Accurately tailored
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Sign Type | Box Type Sign |
| Display Type | Single Color |
| Sign Material | Aluminium |
| Mounting | Wall Mount |
| IP Rating | IP65 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Square |
| Color | Red |
| Power Source | Battery Backup |
| Display Function | Animation |
| Viewing Distance | Above 30 m |
| Voltage | 230V |
| Arrow Direction | No Arrow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2500 Piece
Naveen Shrivastava (Director)
Illumination India
Unit No. 115, B Wing, 1st Floor, Nidhi Industrial Complex, Sativali Road, District Palghar
Gokhiware, Mumbai - 401208, Maharashtra, India