Our range of Led Lighting outdoor is the best item to decorate the exterior of building, house, office, and others. These are highly durable as it has a water proof body and provide outdoor led lighting in all the possible colors. It is further capable in scattering light to the distance of few meters. We also offer customized designs of outdoor led lightings, which also have an amazing finish. Our range comprises:
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3 W |
| Lighting Type | LED |
| Power | 3W |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| CCT | red |
| Usage/Application | Fountain |
| Shape | L SHAP |
| Body Material | Alluminium |
| Ingress Protection | IP44 |
| Install Style | Step Light |
| Lighting Color | Warm White |
| Model No | PRM 01 |
| Voltage | 12V |
| IP Rating | 67 |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Frame Color | Black |
| Louver Type | Diffused |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the leading Theatre Lighting manufacturers that include Step light, signage light, Acrylic Handrailing and general lighting for Theatres. Our factory is situated in Vasai, close to MUMBAI city in Maharashtra..
Specifications
Type LED lighting surface mount
Available In 6 color's, Anti skid and Anti-glare illumination
Dimension dia 72*40mm
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Sign Type | Box Type Sign |
| Sign Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
| Dimension | 12" * 6" |
| Packing Type | Corrougated box |
| Brand | Illumax |
| Material | Aluminum |
| Power Supply | 120 or 277 VAC |
| Color | Black |
| Display | LED |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Maintained |
| Pictogram | Exit Arrow Left |
| Mounting | Wall Mount |
| Sign Size | 300x150 mm |
| Brand | ILLUMAX |
| Legend Color | Green White |
| Backup Time | 3 hour |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Rectangle |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Type | Outdoor, Hazard Sign Board, Road Signage, Indoor |
| Ip Rating | Ip 20 |
| Material | Aluminium |
| Power | 230V |
| Warranty | 1 YEARS |
| Product Type | Indoor, Outdoor |
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Wall Mount |
| Pictogram | Exit Arrow Left |
| Battery Backup | 3 hours |
| Mounting | Hanging |
| Symbol Type | FIRE EXIT, Exit Text |
| Legend Color | Green White |
| Size | 12"*6" |
| Backup Time | 3 hour |
| Body Material | Aluminum |
| Installation Type | Hanging/ wall mounting |
| Power | 230v |
| Shape | Rectangle |
| Battery Backup (Hr) | 5 Hr |
| Bulb Type | Led |
| Weight | 1.2kg |
| Colour | RED/GREEN |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Sign Message | Fire Exit |
| Sign Material | Acrylic |
| Battery Backup | 3 hours |
| Symbol Type | Exit Text |
| Mounting Type | Hanging |
| Shape | Rectangle |
| Ip Rating | Ip 20 |
| Material | Aluminium |
| Brand | Illumax |
| Warranty | 2 Years |
| Product Type | Indoor, Outdoor |
Naveen Shrivastava (Director)
Illumination India
Unit No. 115, B Wing, 1st Floor, Nidhi Industrial Complex, Sativali Road, District Palghar
Gokhiware, Mumbai - 401208, Maharashtra, India